تیرچه پالادیوم تولید کننده تیرچه کرومیت فلزی تیرچه بتنی و تیرچه پیش تنیده استاندارد اجرای سقف کرومیت

ابزار مناسب برای اجرای سقف تیرچه کرومیت

سقف‌ها جزء عناصر اساسی هر ساختمان هستند. اما چون هر سقف با خصوصیات منحصر به فرد و روش‌های خاص خودش اجرا می‌شود، بسیار مهم است که برای آشنایی بیشتر با آن‌ها به تفصیل مطالعه شوند. شمایدها نام سقف تیرچه کرومیت را شنیده‌اید. این نوع سقف با استفاده از تیرچه‌های کرومیت ساخته می‌شود و بدون نیاز به شمع‌بندی، امکان اجرای چندین سقف در یک ساختمان را فراهم می‌کند. در این مقاله، با تیرچه‌های کرومیت، انواع سقف تیرچه کرومیت، قیمت‌گذاری و نحوه اجرای آن بیشتر آشنا می‌شویم.

تیرچه کرومیت چیست؟

تیرچه کرومیت، یا تیرچه فلزی پیش‌ساخته، از دو قسمت تشکیل شده است. یک بال تحتانی که به یک ورق برش خورده از بالای تیرچه و یک بال فوقانی از جنس نبشی یا تسمه تشکیل می‌شود. این دو بال از طریق میلگردهای خم شده که نقش جان ایفا می‌کنند به یکدیگر متصل می‌شوند و بلوک‌های سیمانی، سفالی و پلی‌استایرن (یونولیت) را بین خود جای می‌دهند. این تیرچه‌ها معمولاً در ساختمان‌هایی با ۳ تا ۴ طبقه تا حداکثر ۹ طبقه استفاده می‌شوند.

مراحل اجرای سقف تیرچه کرومیت

اجزای اصلی سقف

قبل از شروع به اجرای سقف تیرچه کرومیت، باید اجزای اصلی آن را شناخت:

 • تیرچه کرومیت: تیرچه‌های کرومیت باید با دقت روی سقف منتقل شوند. آن‌ها درون تیرهای اصلی با فواصل مناسب قرار می‌گیرند تا بال فوقانی تیرچه‌ها با تیرهای فولادی سقف هم تراز شود.
 • بلوک‌های پرکننده: برای پرکردن فضاهای میان تیرچه‌ها، از بلوک‌های مختلفی استفاده می‌شود. این بلوک‌ها می‌توانند از جنس بتنی، سفالی یا یونولیت باشند و اصولاً نقش پرکنندگی را دارند.
 • میلگردهای حرارتی: جهت مقابله با تغییرات دما که ممکن است بر روی تیرچه‌ها تأثیر بگذارد، میلگردهای حرارتی در بخش‌های بالایی سقف و عمود بر تیرچه‌ها نصب می‌شوند. این میلگردها به اندازه‌گیری تغییرات دمایی و انقباض کمک می‌کنند.
 • کلاف عرضی: کلاف‌های عرضی نقش تقویت سقف را دارند و برای جانبی کردن تیرچه‌ها نصب می‌شوند. آن‌ها عمودی به تیرچه‌های اصلی نصب می‌شوند و تعداد و واحد فضایی آن‌ها در دهانه‌های با طول‌های مختلف متغیر خواهد بود.
 • بتن رویه: پس از نصب تیرچه‌ها و قرار دادن بلوک

‌ها در میان آن‌ها، بتن رویه بر روی سقف پهن می‌شود. این بتن رویه به عنوان جزء اصلی سقف عمل می‌کند و میلگردها و تیرچه‌ها را تقویت می‌کند.

ابزارهای مورد نیاز

برای اجرای سقف تیرچه کرومیت، به ابزارهای مختلفی نیاز دارید. این ابزارها شامل:

 • جرثقیل
 • اره
 • فرز
 • پمپ بتن
 • تیشه
 • سیم آرماتور بندی
 • دستگاه جوش
 • انبر
 • و…

نحوه اجرای سقف تیرچه کرومیت

پس از مهیا کردن لوازم مورد نیاز، اجرای سقف تیرچه کرومیت به مراحل زیر تقسیم می‌شود:

۱٫ نصب تیرچه‌های کرومیت: تیرچه‌های کرومیت را روی سقف مورد نظر انتقال دهید. آن‌ها با بازه‌های مشخص در تیرهای اصلی قرار می‌گیرند.

۲٫ نصب بلوک‌های پرکننده: بلوک‌های پرکننده بین تیرچه‌ها قرار می‌گیرند. انتخاب مصالح مثل بلوک‌های سیمانی، سفالی یا پلی‌استایرن بستگی به نیاز دارد.

۳٫ نصب میلگردهای حرارتی: میلگردهای حرارتی در بخش‌های بالایی سقف و عمود بر تیرچه‌ها نصب می‌شوند تا تغییرات دما مدیریت شوند.

۴٫ نصب کلاف عرضی: کلاف‌های عرضی برای تقویت سقف و تکیه دادن به تیرچه‌ها نصب می‌شوند. تعداد و فواصل آن‌ها بسته به طراحی متغیر است.

۵٫ ریختن بتن رویه: بتن رویه به تناسب مناسب پهن می‌شود. این بتن به عنوان عنصر اصلی برای تقویت و تثبیت تیرچه‌ها و میلگردها عمل می‌کند.

مزایا و معایب

سقف تیرچه کرومیت دارای مزایای زیادی است، از جمله افزایش سرعت اجرا، اجرای آسان، یکپارچگی با اسکلت، مقرون به‌صرفه بودن، امکان اجرای همزمان چند سقف، اجرای آسان داکت، کاهش تنش در بتن و کاهش ضخامت سقف. اما باید به نکات اجرایی دقت کرد و نکاتی چون نیاز به نیروی ماهر و دقت در اتصالات و جوشکاری را در نظر گرفت.

نکات مهم

– جوشکاری و اتصال اجزا را با دقت انجام دهید تا حرارت موجود در این عملیات موجب خمیدگی یا انحنای اجزای سقف نشود.
– استفاده از آرماتورهای جوش‌پذیر و مقاوم در تیرچه‌های کرومیت ضروری است.
– ضخامت نبشی‌ها، تسمه‌ها و ورق‌های مورد استفاده نباید کمتر از ۳ سانتی‌متر باشد.
– در سقف‌های تیرچه کرومیت، استفاده از کلاف عرضی با عرض ۱۰ سانتی‌متر و میلگردهای با قطر حداقل ۱۲ میلی‌متر الزامی است.
– در دهانه‌های طولانی، تعداد کلاف عرضی را افزایش دهید.
– برای افزایش تقویت تکیه‌گاه‌ها در دهانه‌های بلند، از نبشی یا تسمه بر روی بال تحتانی استفاده کنید.

تیرچه پالادیوم، تامین‌کننده انواع تیرچه

هنگام انتخاب سقف مناسب برای پروژه‌ی ساختمانی خود، بهترین کیفیت مصالح نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است. برخی از افراد ممکن است به دست فروشندگان نادرست و مصالح نامرغوب بیفتند، از جمله تیرچه‌های استاندارد نشده و تولید شده از مواد اولیه کم‌کیفیت. اما چگونه می‌توان تیرچه‌های مطابق با استانداردها با کیفیت عالی را با قیمت مناسب تهیه کرد؟ ما در فروشگاه تیرچه پالادیوم به شما این امکان را فراهم کرده‌ایم که انواع تیرچه‌ها را از تمامی نقاط ایران سفارش داده و در کمترین زمان ممکن تحویل بگیرید. برای اطلاع از قیمت‌ها و ثبت سفارش، با شماره تلفن گفته شده (۰۲۱۵۵۴۴۵۱۳۹) تماس بگیرید.

 • اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی :