تیرچه پالادیوم تولید کننده تیرچه کرومیت فلزی تیرچه بتنی و تیرچه پیش تنیده استاندارد اجرای سقف کرومیت

تیرچه فولادی

تیرچه فولادی یا کرومیت، یکی از انواع تیرچه است که در ساختمان‌سازی استفاده می‌شود. در این نوع تیرچه، به جای میلگردهای بتنی در قسمت بالا و پایین تیرچه، از ورق فولادی استفاده می‌شود. ساختار کلی تیرچه‌های فلزی بدین صورت است که در نواحی نبشی از میلگردهای زیگزاگی استفاده می‌کنند تا به دو ورق فولادی متصل شوند.
تیرچه فولادی با توجه به ساختاری که دارد، در صنعت ساختمان‌سازی بسیار محبوب است. این تیرچه به دلیل ساختاری که دارد، مقاومت بسیار بالایی در برابر بارهای سنگین و زلزله دارد. همچنین، ساختار این تیرچه باعث می‌شود که نیاز به شمع‌بندی کمتری در ساختمان‌ها داشته باشد و این امر باعث افزایش سرعت و کیفیت ساختمان می‌شود. این نوع تیرچه همواره به عنوان یکی از مصالح ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برای پوشش دادن دیوارهای داخلی و خارجی ساختمان‌ها، ساخت پل‌ها، سازه‌های فلزی، سوله‌ها و … از تیرچه فلزی استفاده می‌کنند. در فاصله موجود بین تیرچه‌ها، برای ایجاد اتصالات بین تیرچه‌ها از بلوک‌های پیش ساخته بتنی و طاق ضربی استفاده می‌شود. این اتصالات باعث افزایش استحکام و مقاومت سازه می‌شوند و در بسیاری از ساختمان‌ها به عنوان اتصالات بین تیرچه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.
استفاده از تیرچه فلزی در سازه‌هایی که دارای ارتفاع زیادی هستند و نیاز به شمع‌بندی بزرگی دارند، به دلیل مقاومت بالا در برابر بارهای سنگین و زلزله، به عنوان یکی از گزینه‌های مناسب برای استفاده در سازه‌های پایدار و مقاوم در برابر خطرات طبیعی محسوب می‌‌گردد. تیرچه فلزی به دلیل ایستایی و مقاومت بالا به عنوان یکی از محبوب‌ترین و مناسب‌ترین مصالح ساختمانی در بسیاری از ساختمان‌های امروزی استفاده می‌شود.

اجزای تشکیل‌دهنده تیرچه فولادی

تیرچه فولادی یک نوع تیرچه با خصوصیات ویژه است که برای مصارف خاصی مانند استفاده در شرایط سخت صنعتی و در معرض حرارت و خوردگی قرار می‌گیرد. اجزای تشکیل دهنده تیرچه کرومیت به شرح زیر می‌باشند:

  • بال تحتانی
  • اعضای قطری
  • بال فوقانی

همان‌طوری که گفتیم این نوع تیرچه به دلیل مقاومت بالا در برابر خوردگی و حرارت، در بسیاری از صنایع مانند صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و صنایع ساختمانی و پل سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ادامه به طور کامل به بررسی هریک از این اجزا برای شما عزیزان می‌پردازیم.

بال تحتانی تیرچه فولادی

تیرچه فولادی از بخش‌های مختلفی تشکیل می‌شود، که بال تحتانی یکی از این بخش‌هاست. بال تحتانی تیرچه فولادی از ورق‌های برش‌خورده ساخته می‌شود و به عنوان عضو کششی خرپا عمل می‌کند. برای تحمل بارهای اعمال شده، بال تحتانی در سه مرحله تست می‌شود که هر یک از این مراحل به شرح زیر است:

مرحله اول: در این مرحله، بال تحتانی باید توانایی تحمل نیروی کششی حاصل از لنگر خمشی را که ناشی از وزن خود تیرچه در زمان حمل و نقل است، داشته باشد.
مرحله دوم: در این گام، بال تحتانی باید توانایی تحمل نیروی کششی حاصل از وزن سقف مرده را در فاصله محور تیرچه‌های فلزی، داشته باشد.
مرحله سوم: در مرحله سوم، بال تحتانی باید به عنوان عضو کششی تحت لنگر ناشی از بارهای وارد شده عمل کند و توانایی تحمل نیروی کششی را داشته باشد.

اعضای قطری تیرچه فولادی

اعضای قطری، قسمت دوم اجزای تشکیل‌دهنده تیرچه فلزی است که برای ساخت آن از میلگرد استفاده کرده‌اند. این بخش به عنوان خرپا عمل می‌کند. اعضای قطری با بهره‌گیری از اعضای کششی و فشاری، جهت تحمل بارهایی که بر تیرچه فلزی وارد می شود، در سه گام بارگذاری می‌شود.

  1. مرحله اول: اعضای قطری تیرچه کرومیت به همراه اعضای کششی زیرین و بالایی خود، برای تضمین ایستایی و تحمل وزن تیرچه فلزی هنگام حمل و نقل، به کار می‌روند.
  2. مرحله دوم: تیرچه فلزی، برای تحمل بار مرده سقف بین تکیه‌گاه‌های موقت، ایستایی مورد نیاز را فراهم می‌کند.
  3. مرحله سوم: با بارگذاری تیرچه فلزی، بخشی از نیروی برشی که توسط عضو قطری تولید شده، به طور مستقیم به عضوی که در معرض بار قرار دارد، منتقل می‌شود.

بال فوقانی تیرچه فولادی

از دیگر اجزا تیرچه فولادی بال فوقانی است که خود از قسمت‌هایی همچون نبشی، تسمه یا ناودانی تشکیل شده و درون بتن پوششی قرار دارد. در مراحل اولیه بارگذاری تیرچه فولادی، بال فوقانی بار وزن تیرچه را در زمان جابجایی و وزن مرده سقف را در زمان بتن‌ریزی و قبل از ایجاد مقاومت بتن پوششی تحمل می‌کند. در مرحله سوم، بار ایجاد شده از بارهای مرده و زنده هنگام استفاده از سازه، توسط تیرچه فلزی جذب و تحمل می‌شود.

کاربران و خریداران عزیز می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تیرچه فولادی با کارشناسان سایت ما تماس بگیرند. مجموعه‌ی پالادیوم همواره باکیفیت‌ترین محصولات را با قیمت مناسب در اختیار مشتریان عزیز خود قرار می‌دهد.

 

  • اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی :