تیرچه پالادیوم تولید کننده تیرچه کرومیت فلزی تیرچه بتنی و تیرچه پیش تنیده استاندارد اجرای سقف کرومیت

كنترل سلامت ظاهری تیرچه ها

تیرچه به عنوان یکی از اصلی‌ترین اجزای خرپای ساختمان در سقف‌های تیرچه بلوک، وظیفه تحمل نیروهای کششی و برشی ناشی از بارهای مرده و زنده را بر عهده دارد و نیروها را به تیرهای اصلی منتقل می‌کند. انواع تیرچه شامل تیرچه‌های فلزی (کرومیت) و بتنی می‌باشند، که تیرچه‌های بتنی خود به اشکال مختلفی مانند زیگزاگ تک، دوبل و قلاب‌دار تقسیم می‌شوند. در این مقاله، روش‌های بازرسی ظاهری تیرچه‌ها مطابق با آیین‌نامه ۵۴۳ توضیح داده شده است. در ادامه به بررسی كنترل سلامت ظاهری تیرچه ها می پردازیم .

كنترل سلامت ظاهری تیرچه ها

كنترل سلامت ظاهری تیرچه ها

۱- بازرسی سلامت ظاهری تیرچه‌های خرپایی

در این مرحله، وضعیت ظاهری فولاد و بتن به کار رفته، تعداد و شکل میلگردهای کششی تقویتی، سلامت بتن پاشنه و خرپای تیرچه، خمیدگی‌های غیرمعمول، کیفیت جوش و یکنواختی ابعاد شبکه خرپا به دقت مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

۲- بازرسی سلامت ظاهری تیرچه‌های فولادی

کیفیت ظاهری بال‌های تحتانی و فوقانی، اعضای قطری و بتن به کار رفته، همچنین جوش‌ها در این مرحله ارزیابی می‌شوند. بررسی شامل قطعات فلزی مصرفی و کیفیت و ابعاد جوش می‌باشد.

۳- بازرسی ابعاد و جزئیات اجرایی تیرچه‌های خرپایی

اندازه‌گیری قطر میلگردها، ابعاد هندسی خرپا و طول میلگردهای کششی تقویتی به وسیله ابزارهای کارگاهی انجام می‌شود. نتایج حاصل با طرح و مشخصات فنی مقایسه و بازرسی می‌شوند.

بازرسی باید بر روی نمونه‌های منتخب از تیرچه‌های خریداری شده یا تولید شده در کارگاه صورت پذیرد. انواع تیرچه‌ها شامل تنوع در نوع و شکل خرپای فولادی، قطر و نوع فولاد می‌باشد. در این بازرسی، طول تیرچه به عنوان عامل تنوع در نظر گرفته نمی‌شود. همچنین حداکثر رواداری‌های ابعادی و انحرافات قائم و افقی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

ابعاد و انحناي قائم و افقي تيرچه هاي خرپايي به شرح زير است:

پوشش بتني:

جانبي mm 5

زيرين mm 5

ارتفاع محاسباتي  – ارتفاع خرپا ۵درصد

گام ميلگردهاي عرضي ۲۰میلیمتر

طول خرپا ۵۰میلیمتر

عرض و ارتفاع پاشنه بتني ۵میلیمتر

انحراف قائم ۵۰۰/۱ طول تیرچه

انحراف طولي ۵۰۰/۱ طول تیرچه و حداکثر ۱۰ میلیمتر

۴- بازرسی ابعاد و جزئیات اجرایی تیرچه‌های فولادی

با استفاده از وسايل اندازه گيري كارگاهي مانند متر و كوليس، ابعاد هندسي قطعات فوقاني و تحتاني تيرچه و نيز ورق و يا آرماتورقطري به كار رفته، اندازه گيري شده و نتايج به دست آمده با مشخصات فني طرح شده، مقايسه و کنترل ميگردد.

همان طور كه در خصوص تيرچه هاي خرپايي گفته شد، کنترل ابعاد و سلامت ظاهري تیرچه، بايد روي نمونه هاي منتخب از انواع تيرچه هاي خريداري شده و يا تيرچه هايي كه در كارگاه توليد ميشوند، انجام گيرد. منظور از انواع تيرچه ها، تنوع آنها از نظر نوع وشكل خرپای فولادي و قطعات استفاده شده و شرايط توليد محموله هاي مختلف است. در اين ارزيابي طول تيرچه، عامل تنوع به حساب نميآيد. همچنين کنترل جوش استفاده شده و کنترل كيفيت آن لازم ميباشد.

مقادير حداكثر رواداري ابعاد تیرچه فولادی به شرح زير است:

ارتفاع محاسباتي – ارتفاع تيرچه ۵درصد

گام ميلگردهاي عرضي ۲۰میلیمتر

ميانگين ضخامت ور ق، در ابتدا، وسط و انتهاي تيرچه ۰٫۲- تا ۰٫۳+میلیمتر نسبت به ابعاد اسمی

ميانگين عرض ور ق، در ابتدا، وسط و انتهاي تيرچه ۳-تا ۵+ ميليمتر نسبت به ابعاد اسمي

انحراف افقي ۳۰۰/۱ طول تیرچه

 

جهت خرید تیرچه کرومیت با کیفیت می توانید با شماره های مندرج در سایت تماس حاصل فرمایید

  • اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی :