تیرچه پالادیوم تولید کننده تیرچه کرومیت فلزی تیرچه بتنی و تیرچه پیش تنیده استاندارد اجرای سقف کرومیت

مشخصات فنی سقف تیرچه کرومیت

سقف تیرچه کرومیت از ترکیب تیرچه های فولادی با جان باز و بتن ساخته می شود. این تیرچه ها شکل خرپایی دارند و به صورت دو سر ساده نصب می شوند. این تیرچه ها در سه مرحله مختلف بارهای مربوط به سقف را می کشند. مرحله اول زمانی است که تیرچه ها در حال حمل هستند و باید وزن خودشان را تحمل کنند. مرحله دوم زمانی است که سقف در حال اجرا است و قبل از بتن ریزی، تیرچه ها باید بار مرده سقف (مانند وزن بلوک ها، بتن و قالب) و بار زنده ناشی از عوامل اجرایی را بین دو تکیه گاه خود بکشند. مرحله سوم زمانی است که بتن گرفته است و مقطع مرکب از تیرچه و بتن، تمام بارهای وارد بر سقف را می کشد.

مشخصات فنی سقف تیرچه کرومیت

مشخصات فنی سقف تیرچه کرومیت

سقف تیرچه کرومیت از اجزای زیر تشکیل شده است:

تیرچه فولادی با جان باز: این تیرچه ها از سه بخش اصلی تشکیل شده اند. بخش اول بال تحتانی است که از ورق فولادی ساخته شده و نقش عضو کششی خرپا را دارد. بخش دوم اعضای قطری است که معمولا از میلگرد هستند و نقش عضو مورب خرپا را دارند. این اعضا با اعضای کششی و فشاری همکاری می کنند تا ایستایی لازم برای مقاومت در برابر بارها را فراهم کنند. بخش سوم بال فوقانی است که از نبشی، ورق خم شده یا سپری ساخته شده و در داخل بتن پوششی قرار می گیرد.

بلوک: بلوک ها برای پر کردن فضای خالی بین تیرچه ها به عنوان قالب زیرین بتن پوششی درجا استفاده می شوند. این بلوک ها می توانند از انواع مختلفی باشند مانند بلوک های سفالی، بتنی یا مصالح سبک مانند یونولیت. بلوک ها نقش سازه ای ندارند و فقط باید بتوانند ضربه های حمل و نقل و بارهای عبور و مرور افراد را در زمان بتن ریزی تحمل کنند. بلوک ها باید دارای مشخصات فنی مناسب باشند مانند ضخامت جدار بدنه، عرض نشیمنگاه، ضخامت تیغه های داخلی، رنگ، بافت و سطح.

کلاف عرضی: کلاف عرضی از میلگردهای حرارتی است که برای اتصال تیرچه ها به یکدیگر و افزایش ایستایی سقف استفاده می شود. کلاف عرضی باید برای دهانه های تا ۵.۵ متر حداقل یک کلاف و برای دهانه های بزرگتر باید به گونه ای باشد که فاصله دو کلاف مجاور از هم بیشتر از ۲.۵ متر نباشد.

 

بتن پوششی درجا: بتن پوششی درجا برای پوشش تیرچه ها و بلوک ها و ایجاد مقطع مرکب استفاده می شود. بتن پوششی درجا باید دارای مشخصات فنی مناسب باشد مانند نوع بتن، ضخامت بتن، نوع مصالح، نسبت آب به سیمان و روش بتن ریزی.

 

 

  • اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی :